Trwająca od lat ewolucja rynku konsumenckiego związana, m. in. z popularyzacją handlu elektronicznego (e-commerce) stawia coraz większe wyzwania przed szeroko pojętą logistyką. W wyścigu o klienta liczą się już nie tylko koszty (jak najtaniej), ale również czas (jak najszybciej), jakość (jak najmniej pomyłek) oraz ekologia (jak najmniej kilometrów i papieru).
W odpowiedzi na rozwój rynku e-commerce i związane z nim wyzwania, sztuczna inteligencja staje się kluczowym narzędziem w optymalizacji logistyki. Technologie AI umożliwiają znaczne przyspieszenie dostaw, redukcję kosztów, minimalizację błędów operacyjnych i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, możemy lepiej prognozować popyt, optymalizować trasy i zarządzać zapasami, co przekłada się na efektywniejsze i bardziej zrównoważone operacje logistyczne.
Trwająca od lat ewolucja rynku konsumenckiego związana, m. in. z popularyzacją handlu elektronicznego (e-commerce) stawia coraz większe wyzwania przed szeroko pojętą logistyką. W wyścigu o klienta liczą się już nie tylko koszty (jak najtaniej), ale również czas (jak najszybciej), jakość (jak najmniej pomyłek) oraz ekologia (jak najmniej kilometrów i papieru).
Platforma x-road jest narzędziem wielomodułowym umożliwiającym jej dowolne dostosowanie do konkretnych potrzeb:
Platforma x-road
Platforma x-road to wydajność, atrakcyjny wizualnie i użyteczny sposób prezentacji danych oraz bogaty zestaw funkcji stworzonych wspólnie z ekspertami z różnych branż realizującymi procesy logistyczne.
Platforma x-road to również ciągły rozwój funkcyjny dyktowany potrzebami i zmieniającymi się warunkami rynkowymi.
System x-road został zaprojektowany w odpowiedzi na realne potrzeby firm w obszarze obsługi dostaw i procesów logistycznych. Wymierne korzyści z jego wdrożenia odniosą firmy realizujące dostawy dla klientów indywidualnych i biznesowych, firmy planujące trasy handlowców czy po prostu firmy zarządzające własną logistyką.
System x-road z pewnością docenią planiści zajmujący się układaniem i optymalizacją tras dostaw oraz wydajnością flot pojazdów.
System x-road może być wdrażany jako niezależne narzędzie lub zintegrowany element szerszej architektury systemowej.
Każde wdrożenie systemu x-road może być indywidualnie dostosowywane do konkretnych potrzeb klientów.
Automatyczne układanie i opcjonalne, ręczne korygowanie tras dostaw z uwzględnieniem danych, m. in.:
Zalety systemu
Wykonywanie złożonych obliczeń dla tysięcy punktów w kilkadziesiąt sekund
Integracja z już wdrożonymi systemami klasy ERP, RCP, czy np. maszynami produkcyjnymi.
Atrakcyjna graficznie i przejrzysta forma prezentacji danych
Skalowalność, elastyczność i możliwość rozwoju platformy w każdym momencie.
Narzędzia planistyczne umożliwiające blokowanie i manualne korygowanie tras (drag & drop)
Aplikacja mobilna prowadząca kierowcę przez kolejne punkty trasy.
Realizacja dostaw w oderwaniu od papierowych dokumentów dzięki możliwości oznaczania statusów (z kontrolą lokalizacji kuriera), odnotowywania uwag, czy zgłaszania reklamacji do dostaw bezpośrednio w aplikacji.
Potwierdzanie dostaw opcjonalnie rozszerzone o zdjęcia wykonywane na miejscu dostarczenia lub cyfrowy podpis odbiorcy.
Szybki przepływ informacji, m. in. inicjacja kontaktu z bok, adresatem dostawy, handlowcem, czy inną osobą odpowiedzialną za zlecenie. Integracja z domyślną dla urządzenia mobilnego nawigacją.
Alternatywa dla realizacji dostaw z wykorzystaniem aplikacji mobilnej umożliwiająca automatyczne generowanie i dystrybucję listów przewozowych. Generowanie list przewozowych dla tras układanych automatycznie i manualnie.
Monitorowanie wypracowanego wynagrodzenia, a także analiza efektywności pracy. Algorytm uwzględniający wiele składowych, m. in. sposób rozliczeń, pokonany dystans, łączną wagę czy liczbę zrealizowanych dostaw. Rozliczenie realizowane opcjonalnie na podstawie danych z aplikacji dla kurierów.
Aplikacja służąca do wizualizacji danych za pomocą map cieplnych. Wizualna prezentacja wielkości zjawiska lub częstości występowania określonych zdarzeń. Obrazowanie w przejrzysty sposób danych danych przy użyciu różnych kolorów i odcieni. Narzędzie niezwykle przydatne w analizie danych, planowaniu i optymalizacji tras.
Aplikacja wykorzystywana na urządzeniach magazynowych, np. tabletach, oszczędzająca czas oraz papier standardowo wymagany w procesie kompletacji zamówień. Intuicyjne prowadzenie użytkowników przez proces kompletacji. Skuteczne usprawnianie pracy kurierów dzięki organizacji kompletacji zgodnie z ułożonymi trasami.
Automatyczna identyfikacja pracowników magazynu przez czytnik karty lub pin. Monitorowanie postępów oraz tempa pracy komisjonerów – śledzenie na żywo procesu kompletacji. Wydzielanie stref magazynowych.
Monitorowanie i kontrola stanów magazynowych. Drukowanie paragonów. Ewidencja opakowań zwrotnych. Kontrola haccp.
Inne (wybrane)
Narzędzie zrealizowane z myślą o obsłudze klienta, np. przez BOK, umożliwiające śledzenie aktualnej pozycji kuriera i odczytywanie przewidywanego czasu dostarczenia zamówienia.
Dostęp do archiwalnych tras i dostaw przedstawionych w graficznej formie na mapie.
Rysowanie na mapie obszarów dostaw i automatyzacja w zakresie przydzielania w oparciu o nie zleceń do konkretnych magazynów.
Ręczne lub półautomatyczne układanie tras – logistyk ma możliwość skorzystania z optymalizatora x-road lub może konfigurować dostawy ręcznie dysponując jednocześnie podglądem mapy z trasami wizualizowanymi i kalkulowanymi na żywo.
Dostęp do danych w formie dedykowanych raportów lub integracji z narzędziami klasy BI.
Nachodzące na siebie trasy kurierów
Limity ładowności pojazdów (CVRP)
Ograniczona liczba pojazdów i okna czasowe dostaw (VRPTW)
Statyczna trasa przejazdu (SVRP)
Dynamiczna trasa przejazdu (DVRP)
Najkrótsza trasa kontra najszybsza trasa
Bieżąca aktualizacja map (z całego świata)
Wymiany danych z operatorami logistycznymi
Wsparcie ze strony nowoczesnych technologii daje wymierne korzyści na wielu płaszczyznach i wychodzi daleko poza samą realizację dostaw.
mniejsze koszty paliwa oraz mniejsze zapotrzebowanie na etaty, m. in. kierowców i planistów.
mniejsze spalanie i emisja zanieczyszczeń oraz mniejsze zapotrzebowanie na drukowanie papierowych dokumentów.
Mniej pomyłek i szybsza realizacja dostaw oraz bieżący dostęp do lokalizacji kuriera.
minimalizacja kontaktów fizyczny niezbędnych do obsługi dostaw.
informatyzacja i automatyzacja generująca mniej pomyłek w obsłudze dostaw.
szybsza realizacja dostaw oraz optymalizacja czasu pracy osób zaangażowanych w planowanie tras i realizację dostaw.
informatyzacja i automatyzacja procesów zachodzących w logistyce.
bieżące monitorowanie połączone z możliwością korygowania planów oraz dostęp do danych historycznych i statystyk.